BIURO TŁUMACZEŃ ONLINE – GRUDZIĄDZ, ŚWIECIE

Zalety i wady wyjazdu zagranicę

Wiele osób z różnych powodów chce opuścić nasz kraj. Wpływ na taki stan rzeczy ma bardzo wiele czynników. Jednymi z nich są parametry ekonomiczne, a jeszcze innymi chęć do poznania czegoś nowego. Bardzo często jednak tego typu decyzje odkładane są latami.

Warto zatem uważnie przyjrzeć się zaletom i wadom wyjazdu za zagranicę. Na podstawie własnych doświadczeń związanych z pobytem na emigracji możemy stwierdzić, że do największych plusów i minusów takiego rozwiązania zaliczają się:

Zalety i wady wyjazdu zagranicę

Zalety

  • Możliwość zarobienia większych pieniędzy – sposobność do zdobycia dobrze płatnej posady to jeden z czynników, dla którego ludzie opuszczają nasz kraj. I choć sytuacja na rynku pracy nie wzmaga takich decyzji to nadal znajdują się osoby, które wolą jako swój azymut obrać takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia. Takie rozwiązanie jest dobre o ile nie macie Państwo wielcerozchwytywanego zawodu. Profesje takie jak sprzątaczka, opiekunka do osób starszych są nadal o wiele lepiej płatne zagranicą.
  • Poznanie nowej kultury – niektórym z Państwa przed wyjazdem z Polski wiodło się całkiem nieźle. Bynajmniej pod względem ekonomicznym. Bywa jednak, że nuda i monotonia skłaniają do podjęcia decyzji o zakupie biletów lotniczych lub autobusowych. Mieszkanie na stałe lub przez jakiś czas w ciekawym miejscu to prawdziwa lekcja życia. Można przez nią nauczyć się nie tylko języka, ale również poznać zwyczaje i normy społeczne obowiązujące w innych krajach.

Wady

  • Tęsknota za bliskimi – bardzo często w mediach poruszane są tematy uchodźstwa. Do niedawana głośno było o tzw. „sierotach emigracyjnych”, czyli o dzieciach, których rodzice opuścili Polskę i zostawili je pod opieką dziadków. Opuszczenie swojego miasta lub wsi to olbrzymie przeżycie pod względem psychologicznym. Warto przed wyjazdem odpowiedzieć sobie na pytanie czy wytrzymacie Państwo rozłąkę z żoną, rodzicami i przyjaciółmi.
  • Konieczność przystosowania się do życia w innym Państwie – „chleb najlepiej smakuje tam gdzie się mieszka”. To stare powiedzenie ma w sobie wiele prawdy. Podczas mojego wyjazdu do Szkocji, właśnie pieczywo było tym co przeszkadzało mi najwięcej. I choć po czasie przyzwyczaiłem się do tostów z dżemem pomarańczowym to pierwsze co zrobiłem po przyjeździe do Grudziądza to zjadłem pachnącą bułkę z salcesonem. Bardzo często nawet drobne detale wpływają na brak zadowolenia z podjętych decyzji.
Zalety i wady emigracji
Zalety i wady emigracji

Przed podjęciem decyzji o opuszczeniu kraju warto wsłuchać się w swój wewnętrzny głos. Na szczęście żyjemy w takich czasach, że w razie braku odpowiedniego poziomu satysfakcji zawsze można powrócić na „stare śmieci”.